1%

Przekaż 1% Fundacji Court Watch Polska

Chcę wiedzieć, jak działają sądy – mój 1% na Obywatelski Monitoring Sądów

Od wielu miesięcy jest głośno o polskim sądownictwie. Słowa o niezawisłości sędziów i niezależności sądów często padają w naszym otoczeniu – w radiu, w telewizji, w prasie, w rozmowach ze znajomymi, w mediach społecznościowych czy na ulicach miast podczas demonstracji. Społeczeństwo jest podzielone w ocenie tego, jakich polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian. Debata publiczna jest spolaryzowana, trudno o konstruktywny dialog.

Obywatelski Monitoring Sądów to program, który od 8 lat upowszechnia mało znane w Polsce prawo do publicznego procesu i daje szansę każdemu przekonać się, jak naprawdę działają sądy w Polsce. Prawo to umożliwia społeczeństwu nie tylko kontrolę, nad tym jak realizowany jest mandat władzy sądowniczej, ale także daje każdemu szansę na przekonanie się na własne oczy, czy sądy rozpatrują sprawy zgodnie z prawem, bezstronnie i rzetelnie.

Program polega na uczestniczeniu przeszkolonych wolontariuszy Fundacji w rozprawach sądowych. Nie reprezentują oni żadnej ze stron, ale obserwują przebieg postępowania ze szczególnym uwzględnieniem pracy sądu (sędziów i pracowników sądu) i sposobu, w jaki realizowane są prawa przysługujące uczestnikom postępowania, jak są oni traktowani i w jakich warunkach stają przed sądem. Ich obserwacje są wykorzystywane do przygotowywania sprawozdań i analiz, które są następnie udostępniane sądom oraz opinii publicznej.

Nigdy przedtem obywatelska ocena pracy sądów nie była tak potrzebna, jak jest dziś. Abyśmy mogli kontynuować Program, szkolić wolontariuszy w całej Polsce, analizować zbierane od nich dane i wydawać raporty z monitoringu, potrzebujemy funduszy. Przekaż 1% swojego podatku na Obywatelski Monitoring Sądów!

KRS: 0000353330

Cel szczegółowy: Obywatelski Monitoring Sądów

*W ramach Obywatelskiego Monitoringu Sądów łącznie 2,5 tysiąca wolontariuszy odwiedziło przez 8 lat działalności Fundacji ponad 35 tysięcy rozpraw sądowych, co stanowi największy zbiór danych na temat praktyki sądowej na świecie. Wszystkie raporty z monitoringu można znaleźć w wersji online na stronie internetowej Fundacji: courtwatch.pl/baza-wiedzy/publikacje.

1% mogą przekazać również emeryci!

Do tej pory emeryci, których z podatku dochodowego rozliczał ZUS nie mieli możliwości wskazania organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać swój 1%. Od tego roku Minister Finansów wprowadził taką możliwość. Wystarczy, aby osoba, którą rozlicza ZUS uzupełniła i wysłała do Urzędu Skarbowego prosty formularz PIT-OP, w którym wskaże KRS organizacji, której chce pomóc. Rozporządzenie i wzór formularza do wydrukowania dostępne są pod tym linkiem: http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/5888129/Rozp-MRiF-2017-539-PIT-OP.pdf
     
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.

Comments are closed