Orzekanie to nie wszystko – mówi sedzia Gwizdak – Obywatelski Sędzia Roku-Sędziowie i sądy-rp.pl

Orzekanie to nie wszystko – mówi sedzia Gwizdak – Obywatelski Sędzia Roku

“Rzeczpospolita”, patron medialny nagrody, krótko prezentuje zwycięzcę plebiscytu na Obywatelskiego Sędziego Roku – prezesa Sądu Rejonowego Katowice-Zachód Jarosława Gwizdaka. Jako uzasadnienie takiej decyzji jury konkursu podaje:

Innowacyjny pomysł na edukację prawną maluchów z przedszkoli i wyjście naprzeciw niepełnosprawnym, którzy muszą stawić się w sądzie i po nim poruszać.

Warto dodać, że w ocenie jury głośny medialnie “audyt” budynku sądu w zakresie przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, którego prezes Gwizdak dokonał na wózku inwalidzkim, był tylko pewnym symbolem postawy sędziego. Ważne są szczegóły tamtego wydarzenia: to od prezesa Gwizdaka wyszło zaproszenie do przedstawiciela stowarzyszenia osób niepełnosprawnych, zaś “objazd” budynku zaczął się nie przed gabinetem prezesa, ale od wspólnego przyjazdu do budynku sądu. Dzięki temu, już na wstępie udało się stwierdzić, że istotną przeszkodą dla osób na wózku może być wysoki krawężnik. Choć kwestia ta nie leży w gestii prezesa sądu, prezes Gwizdak skutecznie interweniował u władz miasta i doprowadził do usunięcia wspomnianej przeszkody. Dlatego, swoisty “happening” to wyraz autentycznej troski o obywatela-interesanta, a w dodatku – jasny komunikat dla opinii publicznej, że sąd stara się wychodzić naprzeciw potrzebom obywateli.

W artykule wspomniano także o trójce dodatkowo wyróżnionych sędziów:

Podczas gali, która odbywała się w poniedziałek w hotelu Victoria w Warszawie, przyznano także dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymali sędziowie Marta Szczocarz-Krysiak i Krystian Markiewicz. To autorzy Apteczki Prawnej „Lex bez łez”. Drugie wyróżnienie przypadło sędziemu Arturowi Ozimkowi, rzecznikowi Sądu Okręgowego w Lublinie, za to, jak potrafi na ludzki język przełożyć zapadające w sądach orzeczenia. Wyróżnienia wręczył sędziom Tomasz Pietryga, szef Działu Prawa „Rzeczpospolitej” .

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Bookmark the permalink.

Comments are closed