Konferencja SPOŁECZEŃSTWO I SĄDY – jak w dzisiejszych czasach budować zaufanie i wzajemny szacunek?

Już po raz 8. Fundacja Court Watch Polska zaprasza sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych, pracowników instytucji wymiaru sprawiedliwości, naukowców, ekspertów, społeczników, przedstawicieli władz i dziennikarzy zainteresowanych problematyką sądownictwa na coroczną konferencję podsumowującą cykl „Obywatelskiego Monitoringu Sądów”.

Na konferencji zaprezentowany zostanie raport z ostatniego, rocznego cyklu monitoringu przeprowadzonego w szczególnym dla sądownictwa czasie. W tym roku, aby dać jeszcze pełniejszy obraz tego, jak sądy są widziane oczami obywateli, wyjątkowo podsumujemy również zmiany, jakie zaszły w sposobie traktowania uczestników rozpraw sądowych na przestrzeni ostatnich 7 lat. Czy sędziowie równo traktują strony? Czy odsetek zachowań niekulturalnych lub agresywnych rośnie czy maleje? Czy problem niepunktualności się pogłębia czy wręcz przeciwnie? Jak widzą sądy zwykli obywatele – lepiej czy coraz gorzej? Na te pytania w trakcie Konferencji otrzymają Państwo odpowiedzi.

Odbędzie się również dyskusja nt. przyszłości współpracy sędziów z obywatelami i wykorzystania potencjału ruchu court watch do zwiększania więzi i zaufania między sądami a polskim społeczeństwem. Do panelu zaproszeni są tradycyjnie wybitni przedstawiciele polskiej judykatury, prawnicy i socjologowie m.in. SSA Marcin Łochowski (kandydat do SN), SSR Dorota Hildebrand-Mrowiec (Prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych RP) czy dr hab. Kaja Gadowska (socjolog prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego). Gościem specjalnym będzie prof. Livia Holden z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Na koniec podziękujemy najaktywniejszym wolontariuszom oraz po raz 4. ogłosimy wyniki plebiscytu na Obywatelskiego Sędziego Roku. Po zakończeniu konferencji zapraszamy na poczęstunek i rozmowy w kuluarach.

Konferencja odbędzie się 25 września 2018 roku w godzinach 11:00–15:00
w EuroCentrum Konferencyjnym, przy Al. Jerozolimskich 134 w Warszawie.

Plan konferencji:

10:00 Briefing prasowy otwarty dla wszystkich dziennikarzy

11:00 Rozpoczęcie konferencji i powitanie gości – Bartosz Pilitowski, prezes zarządu Fundacji Court Watch Polska

11:15 Wnioski z 7 lat monitoringu: co ulega zmianie, a co nie

11:45 Prezentacja wyników monitoringu 2017/2018

12:15 Przerwa kawowa

12:30 Courts and Cultural Diversity (Sądy i różnorodność kulturowa) – Prof. Livia Holden, Center for Socio-Legal Studies, Oxford University

12:45 Dyskusja panelowa „SPOŁECZEŃSTWO I SĄDY – jak w dzisiejszych czasach budować zaufanie i wzajemny szacunek?” z udziałem:
– Sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Marcin Łochowski, były rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego
– Sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu Dorota Hildebrand-Mrowiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce
– dr hab. Kaja Gadowska, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Prowadzenie: dr hab. Stanisław Burdziej, członek zarządu Fundacji Court Watch Polska

14:30 Wręczenie wyróżnień dla najaktywniejszych wolontariuszy

14:45 Ogłoszenie wyników plebiscytu „Obywatelski Sędzia Roku 2018”

15:00 Zakończenie oficjalnej części konferencji; poczęstunek

Na konferencję można się zarejestrować na stronie courtwatch.pl/konferencja-2018

Z uwagi na wartość, jaką jest zachowanie niezależności wydarzenia, prosimy uczestników o partycypację w kosztach jego organizacji. Opłata za udział wynosi 100 zł od osoby. Rachunek zostanie wystawiony na podstawie danych podanych w formularzu rejestracyjnym.

W razie pytań prosimy o kontakt z p. Angeliną Dudkiewicz pod numerem telefonu 533-205-014 lub adresem e-mail a.dudkiewicz@courtwatch.pl

Kontakt dla mediów: Daria Hofman, tel. 507 149 624, e-mail: d.hofman@courtwatch.pl

Bookmark the permalink.

Comments are closed