W Polskim Radiu 24 o wyborze kandydatów do Sądu Najwyższego

W związku z przyspieszeniem przez Krajową Radę Sądownictwa wysłuchań i wyboru kandydatów do Sądu Najwyższego gościliśmy w audycji “Temat dnia/Gość PR24” Polskiego Radia 24. O komentarz poproszony został Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji, który wyraził swoje obawy dotyczące takiego trybu podejmowania decyzji przez KRS:

KRS ma do obsadzenia wiele stanowisk w Sądzie Najwyższym. Są to decyzje ważkie, ponieważ sędziowie SN będą orzekali co najmniej do 65 roku życia, a zatem przez kilka dekad kształtowali orzecznictwo sądów powszechnych, korpus władzy sądowniczej oraz innych zawodów zaufania publicznego, w odniesieniu do Izby Karnej. Takie decyzje powinno się podejmować rozważnie i po wnikliwym przeanalizowaniu wszystkich kandydatur, tak aby ten wybór był dobrym na lata.

Prezes Fundacji Court Watch Polska zwrócił uwagę na ogrom pracy, przed którym postawiona została KRS w porównaniu z (również niepozbawioną wad) procedurą przeanalizowaną przez nas w raporcie “Skąd biorą się sędziowie”.

Kandydatów zgłosiło się ponad 100 i każdy przedstawiał wykaz 100 spraw, które jego zdaniem dobrze świadczyły o dorobku prawniczym. Gdyby Rada chciała zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, to kilkunastu sędziów zasiadających w Krajowej Radzie Sądownictwa miałoby do przeanalizowania 100 tysięcy spraw sądowych. Trudno uwierzyć, że w tak krótkim okresie czasu rzeczywiście tę pracę wykonano. (…) mamy sytuację, w której nikt KRS-owi nie pomaga, tej analizy akt nikt za członków Rady nie przeprowadzi, co oznacza, że KRS powinna zachować sobie więcej czasu na wykonanie tej pracy, jeżeli ten wybór miałby być wyborem najlepszych osób.

Nagranie z audycji dostępne jest pod linkiem: https://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/2182200,Ekspert-KRS-powinna-miec-wiecej-czasu-na-wybor-sedziow-SN

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed