Medialne echa najnowszego raportu Fundacji

Publikacja raportu podsumowującego kolejną edycję Obywatelskiego Monitoringu Sądów oraz towarzysząca jej konferencja wzbudziły zainteresowanie ogólnopolskich mediów. W części z nich, np. w “Gazecie Prawnej” czy “Rzeczpospolitej“, cytowano lub streszczano najważniejsze wnioski z przeprowadzonych badań, lub, jak w poznańskim wydaniu “Gazety Wyborczej“, omówiono wyniki dotyczące lokalnych sądów. Na łamach “Rzeczpospolitej” pojawiły się także autorskie opinie – Wojciech Tumidalski  zwrócił uwagę, jak pozornie nieznaczące zachowania sędziów wpływają na całościowy odbiór wymiaru sprawiedliwości:

Czasem wystarczy poinformować czekających przed salą, że rozprawa się opóźni, wyjaśnić dlaczego i powiedzieć: macie państwo teraz pół godziny, żeby pójść na kawę, przedłużyć bilet parkingowy albo załatwić inne sprawy. Równie uprzejmie zwracać się do obu stron procesu, przystępnie wyjaśniać przyczyny podejmowanych decyzji. Tylko tyle i aż tyle.

Mieliśmy także okazję osobiście odnieść się do wyników badań. Prezes Fundacji Court Watch Polska był gościem TOK FM oraz Polskiego Radia 24. W pierwszej audycji przedstawił podstawowy cel podejmowanych działań badawczych:

To, co nas interesuje, to tak naprawdę, jak wygląda doświadczenie polskiego wymiaru sprawiedliwości oczami zwykłego człowieka, który przychodzi do sądu załatwić jakąś sprawię, jest stroną, jest świadkiem, być może oskarżonym, być może ktoś go pozwał. Wchodzi do tego budynku, w którym mało kto pewnie chciałby się znaleźć i co tam zastaje? Jak jest traktowany, czy rozumie, co się tam dzieje? Czy to, co się dzieje na sali rozpraw przekonuje go o tym, że polski wymiar sprawiedliwości rzeczywiście jest sprawiedliwy, czy też wręcz przeciwnie? Jesteśmy przekonani, że niezależność sądownictwa długoterminowo można zbudować tylko na powszechnym zaufaniu do tego, że to sądownictwo dobrze działa, że sędziom można zaufać.

Z kolei w rozmowie z Łukaszem Warzechą Bartosz Pilitowski podkreślił, że choć w najnowszym cyklu monitoringu odnotowano relatywnie więcej niekulturalnych i agresywnych zachowań sędziów,

za zachowania niewłaściwe odpowiada tylko część środowiska. Połowę niekulturalnych zachowań powoduje tylko 10 proc. sędziów, co jest ogromną dysproporcją. Te osoby już od jakiegoś czasu nie zmieniają swoich zwyczajów.

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,23976924,zbadali-sytuacje-obywatela-w-sadzie-dzialania-pis-jej-nie-poprawia.html

https://www.polskieradio24.pl/130/4970/Artykul/2194516,Coraz-wiecej-przypadkow-niekulturalnych-zachowan-sedziow-podczas-rozpraw

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed