“Newsweek” o Obywatelskim Monitoringu Sądów

Po raz pierwszy Fundacja Court Watch Polska miała okazję znaleźć się na łamach tygodnika “Newsweek”. W poświęconym polskiemu sądownictwu reportażu Pawła Reszki przedstawione zostały wnioski płynące z naszego flagowego projektu – Obywatelskiego Monitoringu Sądów, a także wypowiedzi sędziów zanotowane przez naszych obserwatorów. Oprócz przywołania diagnozy problemów polskiego sądownictwa płynącej z raportów, dostrzeżono pozytywne efekty naszej pracy. Przytoczono m.in. wypowiedzi sędziego Waldemara Żurka, które mogą stanowić ilustrację zmian w postrzeganiu własnej roli przez sędziów:

Nas jeszcze na aplikacji uczono, że komunikujemy się ze społeczeństwem za pomocą orzeczeń. A to było za mało. To nie jest tak, że sam wyrok z uzasadnieniem wystarczy. Trzeba zadbać, by człowiek zrozumiał. Ale jest refleksja – chcemy wychodzić do ludzi.

Mieliśmy okazję skomentować obecną sytuację sędziów, którzy stoją w obliczu wzmożonej krytyki swojej pracy. Prezes FCWP, Bartosz Pilitowski, w rozmowie z tygodnikiem stwierdził, że

sędziowie powinni pokazać ludziom, że chcą się zmieniać. Zachowywać się tak, żeby obywatele im kibicowali. (…). Przez ich ręce przechodzą rocznie tysiące osób. Sędziowie nie muszą zabiegać, szukać dialogu ze społeczeństwem. Mają go na co dzień w pracy.

 

Reportaż dostępny na stronie: https://www.newsweek.pl/plus/polska/sadownictwo-zbigniew-ziobro-to-nie-najwiekszy-problem,artykuly,434817,1,z.html

Bookmark the permalink.

Comments are closed