Bartosz Pilitowski w programach „DD TVN” i „Biznes dla Ludzi”

Z okazji naboru zgłoszeń do kolejnej edycji nagród Polskiej Rady Biznesu, w programach „Dzień Dobry TVN” (TVN) oraz „Biznes dla Ludzi” (TVN24 BiS) gościł Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska, a zarazem laureat Nagrody PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii „Działalność społeczna”. W pierwszym z wymienionych towarzyszył mu Wojciech Kostrzewa – Prezes Billon Group i Przewodniczący Kapituły Nagrody PRB, który tak uzasadniał przyznanie nagrody liderowi Fundacji:

(…) To, co nas uwiodło to to, że intencją jest poprawa jakości sądów, to znaczy to, żeby sędziowie wiedzieli, że obserwatorzy nie chcą działać przeciw nim; chcą powiedzieć: słuchajcie, gdybyście zrobili to, to i to, to zupełnie inne wrażenie pozostaje wśród ludzi, dla których wizyta na sali sądowej jest olbrzymim stresem, bo większość spraw (…), to są sprawy, które dotyczą ludzi będących pierwszy i prawdopodobnie ostatni raz w sądzie, ale wynoszą jakieś wrażenie z tego sądu.

W tej samej rozmowie, odnosząc się do otrzymanego wyróżnienia, Bartosz Pilitowski stwierdził:

Na pewno było to wielkie zaskoczenie, ogromny zaszczyt, ale przede wszystkim nagroda dla naszych wolontariuszy. Co roku wysyłamy kilkuset wolontariuszy na rozprawy w polskich sądach po to, żeby ludzie mogli się czuć bezpieczni i spokojni, ponieważ ktoś obserwuje rozprawy, w których biorą udział. I dla tych wolontariuszy – osób, które poświęcają swój wolny czas, żeby polskie sądy działały coraz lepiej, to było świetne docenienie ich wysiłku, który wkładali przez te dziewięć lat pracy dla naszej fundacji. (…) Dzięki tej nagrodzie bardzo wiele osób dowiedziało się, że może uczestniczyć w rozprawach w charakterze publiczności (…). Dzięki temu możemy oddolnie poprawiać działanie sądów – o to nam wszystkim chodzi, żeby doświadczenie w sądzie było jak najlepsze, żeby ludzie wychodzili z niego z poczuciem, że mieli sprawiedliwy proces, i o to dbamy od wielu lat.

Swoje wrażenia przekazał także podczas rozmowy w programie „Biznes dla Ludzi”:

Ta nagroda dała nam przekonanie, że jest zrozumienie dla tego, co robimy i to, co robimy, potrafi być doceniane przez osoby, które zjadły zęby na działalności biznesowej, czyli takiej, która wymaga myślenia kategoriami efektywności. To, że takie grono osób doświadczonych w biznesie doceniło naszą pracę, było dla nas niesamowitym wyróżnieniem, dużym zaszczytem i przede wszystkim takim podniesieniem na duchu.

Rozmowa w TVN dostępna pod adresem: https://dziendobry.tvn.pl/a/nominacje-do-nagrod-polskiej-rady-biznesu, zaś wywiad w TVN24 BiS znajduje się pod linkiem: https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/zgloszenia-do-8-edycji-nagrody-polskiej-rady-biznesu,898247.html

Bookmark the permalink.

Comments are closed