O poznajsedziego.pl i monitoringu KRS w programie #RZECZoPRAWIE

Fundacja Court Watch Polska prowadzi intensywne prace nad serwisem internetowym poznajsedziego.pl oraz monitoringiem procedury wyboru sędziów przez „nową” Krajową Radę Sądownictwa. Prezes Fundacji – Bartosz Pilitowski, wystąpił w programie Agaty Łukaszewicz #RZECZoPRAWIE, gdzie przybliżył ideę

Kontynuujemy pracę, którą rozpoczęliśmy w zeszłym roku – sprawdziliśmy [wtedy] konkursy przeprowadzone przez „starą” Krajową Radę Sądownictwa. W tej chwili mamy już dość materiału, dość konkursów przeprowadzonych przez Krajową Radę Sądownictwa w nowym składzie, aby przeanalizować, jak pracowała i porównać pracę w obu tych konstelacjach.

Bartosz Pilitowski przybliżył również metodykę badania oraz wnioski z jego zeszłorocznej edycji. Zwrócił także uwagę, że obywatele nie mają bezpośredniego wpływu na wybór sędziów, powinni mieć zatem pewność, że decydują o nim obiektywne kryteria. Odpowiedzi, czy tak jest w istocie, dostarczyć ma prowadzony właśnie monitoring, a także nowo uruchomiony portal poznajsedziego.pl, dzięki któremu możliwe będzie zaznajomienie się zarówno z przebiegiem procedury konkursowej, jak i dorobkiem kandydatów na stanowiska sędziowskie:

Portal będzie służył temu, aby każdy mógł się zapoznać z przebiegiem takiego konkursu, a docelowo także z sylwetką każdego sędziego, aby każdy mógł się przekonać, jaka była jego droga do zawodu. To są lata edukacji, to są dodatkowe studia, to jest doświadczenie w innym zawodzie – to są rzeczy, które mogą przekonywać o tym, że to jest właściwa osoba.

Cała rozmowa dostępna jest pod adresem: https://www.rp.pl/RZECZoPRAWIE/190229864-Bartosz-Pilitowski—Konkursy-na-wakaty-KRS-Wygrywaja-najlepsi.html

Bookmark the permalink.

Comments are closed