Wywiad w „Gazecie Prawnej” z wyróżnioną w naszym plebiscycie sędzią Magdaleną Korzonek

Internetowy serwis „Gazety Prawnej” opublikował wywiad z Marzeną Korzonek, sędzią i prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, wyróżnioną w plebiscycie Obywatelski Sędzia Roku Fundacji Court Watch Polska. Zapytana o „budowanie mostów między sądami a społeczeństwem”, za które doceniła ją kapituła, stwierdziła, że składają się nań dwa elementy. Po pierwsze, są to działania edukacyjne:

(…) np. wykłady, udział w Światowym Dniu Autyzmu, ale także edukację młodzieży, udział w lekcjach (ja bywałam na zajęciach z WOS). Uważam, że najlepszym sposobem nauczania młodych o prawie są symulacje rozpraw, bo wtedy uczą się na własnym przykładzie. Robi to duża grupa sędziów, którym jestem za to bardzo wdzięczna. W Dniu Edukacji Prawnej sąd jest pełen młodzieży. Oprócz rozpraw organizujemy też zwiedzanie sądu, ale nie tak sztampowo – zawsze jest jakaś historia czy anegdotka. Informacja zwrotna, jaką przekazują nam nauczyciele po tych wydarzeniach, jest bardzo budująca. Dzięki mediom społecznościowym możemy też poznać odczucia samych dzieci. Wskazują one zawsze, że sędziowie podeszli do nich w miły, otwarty i przystępny sposób.

Po drugie, na budowanie relacji między sądami a społeczeństwem składa się:

(…) podejście do obywateli w samych sądach. Przywiązuję bardzo dużą wagę do standardów obsługi interesanta – rzetelnej, profesjonalnej, ale też miłej. Stawiam to za cel całego sądu i wszystkich pracowników. Zarówno w biurze obsługi interesanta, w sekretariatach, jak i na sali rozpraw. Kultura i uprzejmość przede wszystkim. Większość ludzi jest w sądzie raz w życiu, jeśli w ogóle. I na podstawie tego razu buduje sobie obraz nie tylko osoby, która go obsługuje, ale całego sądu, a nawet całego wymiaru sprawiedliwości. Uważam, że na to jedno spotkanie spada ogromna odpowiedzialność. Dlatego najpierw stawiam wymagania sobie, potem innym. Chcemy więc ułatwiać kontakty z sądem, przybliżać go i sprawiać, by był przyjemny nawet w samym wyglądzie i organizacji budynku. W naszym sądzie wprowadziliśmy już wiele dobrych praktyk, a kolejne będziemy organizować.

 

Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!

Wywiad dostępny pod adresem: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1433788,empatia-i-uprzejmosc-w-sadzie-codziennoscia-marzena-korzonek.html

Informacja o wyróżnieniu dla sędzi Marzeny Korzonek w portalu raciborz.com.pl: https://raciborz.com.pl/2019/10/01/marzena-korzonek-wyrozniona-w-plebiscycie-obywatelski-sedzia-roku-2019.html

Bookmark the permalink.

Comments are closed