Marta Kożuchowska-Warywoda – Obywatelska Sędzia Roku w wywiadzie dla „Gazety Prawnej”

„Gazeta Prawna” opublikowała wywiad z Martą Kożuchowską-Warywodą, sędzią Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli oraz prezesa Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”, która została zwyciężczynią tegorocznej edycji plebiscytu „Obywatelski Sędzia Roku”. Kapituła zdecydowała się przyznać nagrodę w uznaniu za inicjatywę i zaangażowanie kandydatki w organizację ogólnopolskiego „Dnia Edukacji Prawnej”, dzięki któremu tysiące uczniów mają okazję poznać pracę sądów. W wywiadzie sędzia podkreśliła, iż dzięki temu przedsięwzięciu młode osoby zyskują praktyczną wiedzę na temat swoich praw i obowiązków oraz właściwego postępowania w obliczu wymiaru sprawiedliwości:

Przede wszystkim staramy się oswoić młodzież z tematem sądownictwa, wytłumaczyć młodym ludziom, dlaczego mogą zostać wezwani do sądu, jak to wszystko działa, jak powinni się zachować, kiedy dostaną pierwsze pismo z sądu. Jak rozróżnić sytuacje, kiedy otrzymują zawiadomienie i ich obecność nie jest obowiązkowa, a kiedy są wzywani i mają obowiązek stawić się przed sądem. Z jednej strony edukując młodych, jesteśmy w stanie ich przygotować do roli świadka, pokrzywdzonego czy nawet oskarżonego w procesie karnym, a z drugiej strony jako sędziowie możemy mieć nadzieję, że w przyszłości będą w sposób świadomy uczestniczyć w machinie wymiaru sprawiedliwości.

Upowszechniając praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania sądownictwa, omawiana inicjatywa wypełnia lukę „szkolnej” edukacji:

W XX-leciu międzywojennym człowiek, który zdał maturę, dysponował taką wiedzą. W tej chwili podstawy prawoznawstwa są elementem przedmiotu wiedza o społeczeństwie, ale zakres nauczania jest bardzo niewielki. Nie znam dokładnego programu, który obowiązuje dzisiaj, ze swojej szkoły średniej pamiętam, że uczyliśmy się przebieg procesu legislacyjnego. To wiedza na wskroś potrzebna, ale w mało praktycznym wymiarze.

Sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda zwróciła także uwagę na potrzebę docierania do obywateli z rzetelną wiedzą, gdyż powszechny dostęp do informacji nie zawsze przekłada się na jej jakość:

 Myślę, że w dobie internetu nie ma już osób niepoinformowanych. Do lekarzy przychodzą pacjenci, którzy sami się zdiagnozowali, u nas jest podobnie – prawie każdy jest w stanie przed przyjściem do sądu zasięgnąć informacji, dowiedzieć się, jakie wyroki zapadały w podobnych sprawach, jakie opinie wydano na dany temat (…). To już nie są czasy, kiedy obywatel był wobec sędziego maluczki. Ważne jest, żeby dotrzeć do niego z rzetelną informacją, żeby to nie było jak z tą własną diagnozą pacjenta, który coś przeczytał i pochopnie zinterpretował. Trzeba pokazywać, kiedy i gdzie szukać dalszych informacji i pomocy. Warto też uświadamiać stronom, jak ważne jest korzystanie z profesjonalnego pełnomocnika w przypadku skomplikowanych spraw. Tak, aby strona była w stanie zważyć swoje interesy – czy to już jest moment, kiedy powinna się zapalić czerwona lampka i należy natychmiast udać się do prawnika po fachową pomoc, czy jeszcze sprawa błaha, np. z kodeksu wykroczeń i obywatel świetnie poradzi sobie sam.

Serdecznie gratulujemy zwycięstwa w plebiscycie!

Wywiad dostępny na stronie: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1435070,kozuchowska-warywoda-fundacja-court-watch-polska-dni-edukacji-prawnej.html

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed