Czy politycy mogą komentować wyroki sądów?

Orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Łodzi zmniejszające karę z 25 do 15 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie oraz śmiertelne pobicie dziecka wywołało lawinę komentarzy – także wśród polityków, w tym przedstawicieli władzy wykonawczej. O opinię na temat dopuszczalności takich wypowiedzi „Wiadomości” TVP1 poprosiły dr. hab. Stanisława Burdzieja, prof. UMK – socjologa, a zarazem członka zarządu i jednego z założycieli Fundacji Court Watch Polska. Stwierdził on:

Politycy mogą komentować wyroki sądów, ale powinni to robić z zachowaniem znajomości tematu i szczególnej ostrożności – zwłaszcza kiedy są przedstawicielami partii rządzącej.

Do analogicznego problemu Stanisław Burdziej odniósł się w 2012 r. wraz z prezesem Fundacji – Bartoszem Pilitowskim na łamach „Rzeczpospolitej” , zwracając uwagę, że

Takie ograniczenia, jak i odmawianie prawa do komentowania orzeczeń, to przejawy tego samego, szerszego problemu: swoistej kultury tajności, jaką wciąż można napotkać w polskich sądach. Tymczasem głos opinii publicznej jest sędziom potrzebny – ich wyroki nie padają w społeczną próżnię, a ci, którzy powierzyli sędziom władzę sądzenia, są żywo zainteresowani tym, jak wykonują oni swoją pracę.

Artykuł dostępny jest pod adresem: https://www.rp.pl/artykul/897585-Czy-wyrokow-sadu-sie-nie-komentuje.html

Bookmark the permalink.

Comments are closed