Turniej debat oksfordzkich o tematyce społeczno-prawnej

Debaty oksfordzkie cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Ta subtelna sztuka prowadzenia dyskusji pozwala na rywalizację z oponentem prezentującym przeciwne stanowisko jedynie za pomocą wagi argumentów. Debata oksfordzka ma na celu zaprezentowanie umiejętności retorycznych uczestników. Dodatkowym celem wydarzenia jest pogłębienie wiedzy uczestników o społeczeństwie i prawie.

Debata ma charakter sformalizowany. Wydarzeniu przewodzi Marszałek, mający do pomocy Sekretarza. Dyskutują dwie strony – propozycji (za) i opozycji (przeciw), które naprzemiennie zabierają głos, przedstawiając swoje argumenty, ale też odpowiadając na te przedstawione przez przeciwnika. Po debacie jury podejmuje decyzję, która ze stron lepiej zaprezentowała swoje argumenty.

Udział w debacie oksfordzkiej to doskonały sposób na rozwinięcie tak pożądanych obecnie na rynku pracy kompetencji miękkich – umiejętności wystąpień publicznych, argumentacji i współpracy z innymi. Prowadzenie debaty metodą oksfordzką rozwija w uczestnikach kulturę dyskutowania, konieczność dostosowania się do reguł, a ograniczony czas na wypowiedź zmusza mówców do dobrego przygotowania i konkretnych wypowiedzi.

Debata oksfordzka uczy kultury dyskusji i rozwija u młodych ludzi umiejętności oratorskie. Z tych powodów Fundacja Court Watch Polska w 2019 roku kontynuuje organizację „Turnieju Debat Oksfordzkich o Tematyce Społeczno-Prawnej” dla licealistów. Projekt po raz drugi objął patronatem honorowym Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego – Pan Prof. dr hab. Marek Zirk-Sadowski.

Tym razem będzie to wydarzenie dwuetapowe. Na przełomie marca i kwietnia w 4 miastach (Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa) odbędą się eliminacje. Wezmą w nich udział 32 szkoły z całej Polski. 2 najlepsze drużyny z każdego regionu przejdą do finału, który odbędzie się 8 czerwca 2019 roku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Zarówno pierwszy i drugi etap oparte będą na debatach w grupach rywalizujących ze sobą zgodnie z wynikami losowania przeprowadzonego na początku Turnieju.

Na etapie eliminacyjnym po przeprowadzeniu 3 debat zostaną wyłonione 4 zespoły. Po kolejnej debacie 2 najlepsze drużyny przejdą do etapu finałowego, który odbędzie się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

W etapie finałowym po przeprowadzeniu 2 debat z każdej z 2 grup do półfinału awansują 2 zespoły. Do ścisłego finału, oprócz 2 zwycięskich w półfinałach zespołów, zakwalifikują się również 2 drużyny walczące o trzecie miejsce. Ma to zachęcić uczestników do walki do samego końca, ale i docenić starania tych, którym przyszło walczyć z wymagającymi rywalami.

Zapisy na II Turniej Debat Oksfordzkich o Tematyce Społeczno-Prawnej rozpoczną się 28 stycznia o godz. 17:00. Rejestracji będzie można dokonać przez formularz zamieszczony na niniejszej stronie.

Patronat honorowy:

Turniej objął honorowym patronatem Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
Prof. dr hab. Marek Zirk-Sadowski

Partner merytoryczny:

Fundacja Edukacyjna G5 jest wiodącym w Polsce promotorem formuły debat oksfordzkich.

Comments are closed