Podpisz apel: „Sądy dla obywateli, nie dla polityków!”

 

Uważamy, że zmiany w sądach są potrzebne, ale w kierunku zwiększania zależności sądów od społeczeństwa, a nie od polityków. Możliwość samodzielnego ustalenia składu Sądu Najwyższego przez Ministra Sprawiedliwości przewidziana w poselskim projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym (druk sejmowy nr 1727) stanowiła zaprzeczenie idei przywracania sądów dla obywateli. Cieszymy się, że Prezydent Andrzej Duda zawetował tę ustawę. To jednak nie koniec naszej pracy!

W zamian proponujemy Pakiet Obywatelski, czyli  wpisanie do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym mechanizmów ograniczających wpływ polityków, a zwiększających możliwości kontroli społecznej trzeciej władzy. Z pomocą aktywistów z inicjatywy Warto, chcemy zebrać pod nim jak najwięcej podpisów:

  • wysłuchania publiczne kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa,
  • wysłuchania publiczne kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego,
  • losowy dobór składów do rozpatrywania spraw w Sądzie Najwyższym,
  • udział lokalnych komisji wybieranych przez mieszkańców w procesie powoływania sędziów sądów powszechnych.

Będziemy brać aktywny udział w konsultacjach ustawy, której przygotowanie obiecał Prezydent. Jeśli chcesz mieć pozytywny wpływ na ten proces, poprzyj nasze stanowisko podpisując się pod Apelem do Prezydenta o przyjęcie Pakietu obywatelskiego do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

Treść Apelu, który wysłaliśmy do posłów przed posiedzeniem Sejmu, podczas którego przyjęta została ustawa, którą zawetował Prezydent dostępna jest tutaj: Apel.

 

 

Zaangażuj się i podpisz:

Zaangażuj się i podpisz:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych przez Fundację Court Watch Polska z siedzibą w Toruniu (87-100) przy ul. Sz. Chełmińska 54/2 w celu przekazania Apelu oraz otrzymywania informacji z nim związanych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści tych danych oraz do ich poprawiania.
Sending

Comments are closed