Regulamin Obserwatora Fundacji Court Watch Polska zawiera zasady uczestnictwa w programach Fundacji Court Watch Polska (dalej Fundacji lub FCWP).
- Obserwatorem FCWP może być każda osoba dorosła, która przeszła szkolenie, akceptuje
i przestrzega niniejszy Regulamin i która zarejestrowała się na stronie internetowej Fundacji. - Obserwator działa na rzecz FCWP, ale nie może występować w jej imieniu.
- Obserwator ma prawo do udziału w szkoleniach, korzystania z profilu na stronie internetowej FCWP oraz przekazywania za jego pomocą swoich obserwacji on-line.
- Aktywność obserwatora polega na przekazywaniu FCWP wyników obserwacji prowadzonych samodzielnie w sądach przy pomocy opracowanych przez Fundację formularzy. Należy dokonywać obserwacji na podstawie wyłącznie aktualnych wersji formularzy, które są dostępne po zalogowaniu się w panelu dla obserwatorów na stronie internetowej Fundacji.
- Status obserwatora jest dobrowolny, nie wiąże się z wynagrodzeniem za dokonywanie obserwacji
i jest nieograniczony w czasie. - Obserwowanie rozpraw w sądach nie oznacza wykonywania pracy na rzecz Fundacji, lecz osobistą i dobrowolną aktywność obywatelską, którą Fundacja promuje, wspiera i która może (ale nie musi) być prowadzona we współpracy z Fundacją.
- Przekazując wyniki obserwacji on-line lub przesyłając wypełnione formularze papierowe Obserwator zgadza się jednocześnie na wykorzystanie tych informacji przez FCWP zgodnie z jej statutem.
- Obserwator jest zobowiązany przekazywać za pomocą formularzy tylko informacje prawdziwe i uzyskane w toku obserwacji przeprowadzonych osobiście.
- Czas wprowadzania danych do systemu uwzględniany przez Obserwatora w karcie praktyk powinien odzwierciedlać stan faktyczny. Na rozprawy Obserwatorzy powinni chodzić w pojedynkę, maksymalnie parami (przy założeniu, że samodzielnie prowadzą obserwacje), zdecydowanie nie grupami. W formularzu przebiegu rozprawy ostatnia rubryka z pytaniem „Czy masz jakieś inne uwagi, spostrzeżenia, coś co chcesz nam przekazać?” powinna być traktowana przez Obserwatora FCWP jako przestrzeń do zawierania wszystkich spostrzeżeń jakie nasuwają się podczas obserwacji.
- Dane należy przekazać Fundacji poprzez stronę internetową w ciągu 3 dni od dnia obserwacji.
- Obserwator FCWP, podczas prowadzenia obserwacji w sądach i wszelkich czynności z tym związanych, jest zobowiązany zachowywać się godnie, etycznie i dbać o dobre imię Fundacji.
- Fundacja nie odpowiada za zachowanie i czynności obserwatorów, w szczególności za zachowania, które stanowią złamanie niniejszego Regulaminu.
- Wszelkie sytuacje, w których obserwator ma poczucie, że został rażąco niewłaściwie potraktowany przez personel sądu (i/lub sędziego/ów), ma on obowiązek niezwłocznie zgłaszać Fundacji mailowo lub telefonicznie. Niedopuszczalne są samodzielne interwencje jakiegokolwiek rodzaju w sądzie bądź w odniesieniu do sądu, bez porozumienia z FCWP.
- Obserwator nie może przekazywać FCWP obserwacji rozpraw, których stroną jest on sam lub ktoś z jego osób bliskich, bądź zachodzi w jego przypadku jakikolwiek inny rodzaj konfliktu interesu.
- Obserwator przekazując swoje obserwacje Fundacji zgadza się na przechowywanie i przetwarzanie przez Fundację danych osobowych Obserwatora do celów kontaktu, koordynacji
i informowania o działalności Fundacji. - Obserwator ma w każdej chwili możliwość wglądu do swoich danych, ich edycji oraz usunięcia.
- Fundacja może podpisać z obserwatorem umowę wolontariatu. Decyzję o podpisaniu umowy podejmuje Prezes Zarządu Fundacji lub inna upoważniona do tego przez Zarząd Fundacji osoba.
- Na prośbę Obserwatora Fundacja może wydać zaświadczenie o dotychczasowej działalności Obserwatora na rzecz Fundacji, jednak zaświadczenia przysługują jedynie tym osobom, które działały na rzecz Fundacji, dokonując i przekazując nie mniej niż 10 obserwacji.
- W przypadku, gdy obserwator chce odbyć w Fundacji praktyki studenckie poprzez udział w programie Obywatelskiego Monitoringu Sądów zobowiązany jest do uzyskania odpowiedniej zgody swojej uczelni (porozumienie w sprawie praktyk lub jeśli uczelnia ma podpisaną umowę z Fundacją – skierowanie imienne).